XXVII Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.
Data: 2019-05-27 07:53:52

Od 24 do 26 maja 2019 r. w Hotelu Ambasador w Łodzi odbył się finał XXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Finaliści etapów wojewódzkich z całej Polski walczyli o tytuł lidera zdrowego stylu życia. W  sumie w olimpiadzie wzięło udział 43 000 uczniów z 1 800 szkół, a w finale zmierzyło się 32 uczestników w dwóch grupach wiekowych: z ostatnich klas szkół podstawowych (7 i 8 klasa) i klasy 3 gimnazjum oraz szkół średnich. Młodzież rozwiązywała najpierw test, a następnie przedstawiała prezentacje akcji prozdrowotnych oraz uczestniczyła w egzaminie z udzielania pierwszej pomocy.

Województwo wielkopolskie, w kategorii szkół podstawowych reprezentowała uczennica klasy 3 gimnazjum Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chełmcach – Wiktoria Michalska, która zwyciężyła w finale, zajmując I miejsce oraz uzyskała tytuł laureata Olimpiady. Uczennice do olimpiady przygotowała opiekunka SK PCK – p. Lidia Kałuża.

Wiktoria przygotowała akcję prozdrowotną „Promocja zdrowia poprzez popularyzację zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania i aktywności fizycznej, czyli  5-2-1-0”, tzn. 5 porcji warzyw lub owoców dziennie, mniej niż 2 godziny przed ekranem telewizora lub komputera, co najmniej 1 godzina aktywności fizycznej oraz 0 słodzonych i gazowanych napojów – to recepta na zachowanie dobrego zdrowia. Codzienne przyjmowanie odpowiednio dobranych uzupełnień dietetycznych, ćwiczenia fizyczne oraz spożywanie pokarmów wypełnionych energią życia to kluczowe czynniki zachowania optymalnego zdrowia i dobrego samopoczucia – tak promuje zdrowy styl życia Wiktoria.

Lista zwycięzców XXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia przedstawia się następująco: w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Wiktoria Michalska ze szkoły w Chełmcach (woj. wielkopolskie), drugie miejsce zajęła Julia Kania (woje. śląskie), a miejsce trzecie Zofia Stępień (woj. opolskie), natomiast w kategorii szkół średnich pierwsze miejsce oraz indeks na wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytet Medyczny w Łodzi zdobył Jakub Kwiatkowski (woj. kujawsko-pomorskie), drugie miejsce zdobył Kacper Tomaszewski ze Środy Wielkopolskiej (woj. wielkopolskie),a miejsce trzecie Dawid Kozar (woj. podlaskie).

Wszystkim laureatom oraz finalistom serdecznie gratulujemy!

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia to ogólnopolski konkurs, w którym uczestnicy muszą wykazać się wiedzą o zdrowym stylu życia w zakresie odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniem, ekologii czy znajomości zasad pierwszej pomocy. Konkurs składał się z czterech etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego oraz  centralnego, czyli finału. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązują test, w którym oprócz wiedzy teoretycznej sprawdzane są również ich umiejętności praktyczne dot. przeprowadzenia akcji promującej zdrowie w środowisku lokalnym uczestników. Od kilku lat partnerem głównym Olimpiady jest Coca Cola HBC Polska, partnerem merytorycznym − Koło Naukowe Dietetyków Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Patronaty honorowe nad Olimpiadą objęli: Minister Edukacji Narodowej, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Instytut Żywności i Żywienia, Krajowe Centrum ds. AIDS, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.